(Видео) Египет со древна церемонија ја отвори авенијата на сфингите во Луксор, изградена пред 3.000 години

By

Египетските власти со огномет и церемонии ја отворија реновирана древна авенија во градот Луксор која датира од пред 3.000 години. Ова е уште еден проект на владата со кој се нагласуваат археолошките богатства на земјата, а има цел да привлече туристи во државата. Церемонија наликуваше на древна процесија во која учествуваа стотици изведувачи на кочии, облечени во носии од ерата на Новото кралство.

Древниот пат, познат и како Авенија на сфингите, ги поврзувал славните храмови Карнак и Луксор во она што некогаш бил градот Теба. Се верува дека по тој пат оделе аџиите за да ги посетат храмовите и да им оддадат почит на боговите.

Патот долг 2,7 километри, покрај кој се наредени стотици статуи, беше предмет на археолошки истражувања откако беше откриен во 1949 година. Според министерот за туризам и антиквитети Халед ал-Енани, досега се откриени околу една третина од статуите.

Еден од водечките египетски археолози Мохамед Абд ел-Бадеи вели дека најстарите руини долж патот се шест структури изградени од кралицата Хатшепсут околу 1400 година пред нашата ера.

Египет се мачи да ја заживее својата туристичка индустрија која беше погодена од години политичка нестабилност откако во 2011 година од власт беше соборен долгогодишниот лидер Хосни Мубарак.

Ќе ви се допадне

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

My Hero Academia Season 3 (Dub)

anime websites Komi Can’t Communicate

watch animes Kiss x Sis (TV)

anime flix ANIMEFLIX Fairy Tail (Dub)

ANIMEFLIX Black Clover (Dub) Episode 164