(Видео) Капетан на авион им ги спасил животите на патниците, па тие го почастија со торта

By

Патниците на авионот „Ербас А321“, го изненадија пилотот и целиот екипаж со торта, во знак на благодарност затоа што им ги спасил животите. Сите заедно прославија на аеродромот Жуковски во Москва. Патниците велат дека вечно ќе му бидат благодарни на пилотот, кој по незгодата во воздух, успеал безбедно да слета во поле со жито.

Незгодата се случила во август годинава. Пилотот вели дека по самото полетување на авионот, во него удриле јато галеби. Тој бил принден веднаш да слета во полето со жито. Никој од 226 патници и седум членови на екипажот не бил повреден. Малкумина само побарале лекарска помош.

Умешноста на екипажот, предводена од капетанот Дамир Јусупов, предизвика воодушевување во цела Русија, па и пошироко. Рускиот претседател Владимир Путин им доделил на пилотите титула Херои на Русија, додека преостанатите членови на екипажот, се наградени со „Ордени за храброст“.

Во Јекатеринбург, каде се наоѓа седиштето на компанијата „Урал Еирлајнс“, сите членови на екипажот се наградени со станови. Тортата која ја добил екипажот од патниците, ја пресекол капетанот Дамир, а ваквите средби ветија дека ќе се случуваат и во иднина.

 

View this post on Instagram

 

Посмотрите на эти счастливые лица. На искренние улыбки. Наверняка и без наших комментариев вы уже догадались, кто все эти люди 🙌 ⠀ Это пассажиры того самого рейса, который 15 августа совершил вынужденную посадку на кукурузное поле в Подмосковье. Вчера они впервые после происшествия встретились с нашим экипажем. Там же, где и тогда – в аэропорту Жуковский. Эмоции от встречи не передать словами. Фотографии в этом случае расскажут намного больше. ⠀ В качестве символичного подарка пассажиры приготовили для бортпроводников и пилотов торт, который там же все вместе и попробовали. По словам экипажа, в будущем подобные встречи могут стать регулярными. ⠀ #UralAirlines #УральскиеАвиалинии #U6 #Airbus #A321

A post shared by Уральские Авиалинии (@ural_airlines) on

Ќе ви се допадне