(Видео) На Јапонец му плаќаат за да не работи

By

Јапонецот Шоџи Моримото веќе три годии ништо не работи и од тоа заработува, иако неговото семјство и колегите му велеле дека со мрзата ништо нема да може да постигне во животот. Tој за Си-Би-Ес изјави во 2018 година добил идеја да не прави ништо и да го претвори тоа во професија, а своите услуги ги понудил преку интернет.

dobivaj vesti na viber

„Напишав дека не чистам, не сум тука за разговор, само сум тука. И луѓето почнаа да ми се јавуваат”, вели тој.

Моримото додава дека неговите услуги ги користат луѓе кои се плашат сами да одат до продавница, луѓе кои се срамат да се појават некаде без придружба, луѓе кои само сакаат да седат со некого на пијачка.

„Многу сум зафатен, имам три термини дневно“, вели тој.

Јапоницот откри дека секоја недела седнува на кафе со девојка, но само толку.

„Не разговараме. Само седиме и тоа ѝ е доволно“, вели тој.

Поради неговата неработливост, станал толку многу популарен во Јапонија, што сега за своите услуги наплаќа околу 100 долари по состанок.

Бил повикан и да помогне во чистењето на куќа, да биде пријател или да пере алишта, но одбил бидејќи не сакал да работи. Сепак во една ситуација, стоел на студ за да биде публика на уличен музичар, додека во друга го поминал својот роденден со луѓе кои во тоа време биле сами, а им правел и друштво на луѓе кои не сакале да одат сами во шопинг.

Моримото е писател. Тој има напишано четири книги. Тој вели кога не пишува, времето го поминува со непознати. Една вечер пиел со Тамами Мијазаки (44).

„Кога излегуваш со друиштво ,треба да се грижиш дали им се допаѓа кафулето или не. Но, кога вработувате некого, тој само вели да или не. Тоа е помалку драма отколку излегувањето со пријател“, изјави Тамами, додека Моримото стои зад тоа дека „ништо не е повеќе забавно отколку да не правиш ништо“.

Ќе ви се допадне

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

free anime online AnimeDao BANANA FISH

AnimeDao Naruto (Uncropped) (Dub) Episode 217

AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

AnimeDao DARLING in the FRANXX (Dub)

AnimeDao Attack on Titan Final Season Part 2

tải go88