(Видео) Нов гаф на Бајден, ја нарече Мишел Обама потпретседател на САД

Претседателот на САД, Џо Бајден направи уште еден гаф за време на неговиот говор на церемонијата на пуштање во погон на новите нуклеарни подморници. Тој во говорот додека ѝ се заблагодаруваше на сопругата Џил, несвесно ја спомна и поранешната прва дама на САД.

„Горд сум на работата за помош на ветераните која ја започна Џил со Мишел Обама кога беше нејзина потпретседателка, а ја продолжи до ден денес“, рече Бајден.

За потсетување Мишел во тоа време беше прва дама на САД, а сегашниот претседател Бајден тогаш беше потпретседател на Барак Обама.

Твитерџиите веднаш се фатија за работа и почнаа со шегите на негова сметка.

„Па кој бил тогаш он? Жената на Барак?“, прашуваа тие.

Некои од медиумите пренесоа дека Бајден за време на церемонијата во еден момент и заспал и тоа за време на воениот поздрав.