(Видео) Новинар на Си-ен-ен избркан од Белата куќа, по расправата со Доналд Трамп

By

Новинарот на најгледаната телевизиска мрежа Си-ен-ен Џим Акоста бил избркан од Белата куќа, по неговата жолчна расправа со претседателот на САД, Доналд Трамп.

Расправата почнала кога Акоста вчера го прашал Трамп за караванот мигранти кои доаѓа од Латинска Америка, на американската јужна граница со Мексико.

Кога новинарот се обидел да постави дополнително прашање, Трамп му рекол „Доста е“, а жената која стажира во Белата куќа безуспешно се обидувала да му го земе микрофонот на Акоста.

Претставничката за печат на Белата куќа, Сара Сандерс, издала соопштение во кое го обвинила Акоста дека ја нападнал младата жена која се обидувала да си ја работи својата работа како стажистка во Белата куќа.

Таа дополнила дека ваквото однесување било неприфатливо. Интеракцијата меѓу Акоста и стажистката била кратка. Акоста изгледал како да ја оттурнува нејзината рака додека се обидува да му го земе микрофонот додека зборувал.

Акоста само рекол: „Извинете госпоѓо“.

Новинарот на Си-ен-ен преку порака на Твитер негирал дека ја допрел претставничката на Белата куќа.

Ќе ви се допадне

Naruto: Shippuden (Dub) Episode 500 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll trial 30 day

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) (https://gogoanime.be/m/r00y) Episode 39 at website https://gogoanime.be nisekoi gogoanime