(Видео) Новинар на „Си-ен-ен“ уапсен додека известуваше во живо

By

Државната полиција на Минесота, утрово без никакво образложение го уапси новинарот и член на екипата на „Си-ен-ен“, Омар Хименез, пренесува „Ројтерс“. Тој беше уапсен додека се вклучуваше во утринската програма, за да известува за демонстрациите во Минеаполис. Со лисици на рацете, Хименез беше спроведен во полициска станица.

За време на преносот на апсењето на еден од демонстрантите, новинарот на „Си-ен-ен“ беше опколен од шестмина бели полицајци.

„Кажете ми каде сакате да се поместиме“, им се обратил Хименез на полицајците, кој бил со заштитна маска и визир на главата. Тој им објаснил дека е на новинарска задача и дека само си ја извршувал својата работа и должност. Без никаков одговор и образложение од полицајците, тој бил веднаш уапсен.

„Зошто сум уапсен господине“, го прашал Хименез еден од полицајците, но одговор не добил.

Гувернерот на државата Минесота, Тим Валц, прогласи вонредна состојба и нареди интервенција на Националната гарда, а претседателот на САД, Доналд Трамп, алудирал на својот „Твитер“, дека полицијата би требало да ги стрела ограбувачите и разбојниците.

Потоа, од компанијата „Твитер“, стигна обвинување на сметка на Трамп, дека го прекршил правилото за забрана за потткнување на насилството.

Ќе ви се допадне

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Watch Inazuma Eleven Go: Chrono Stone Episode 51

Website https://animepahe.cc: Watch Beyblade Burst Gachi animepahe Episode 52 watch anime

Armitage III: Poly-Matrix (Dub) Episode 1-a

Linktr: https://linktr.ee/gogoanimebe

Zoimas: https://www.zoimas.com/profile/animeflixnl/about