Во Романија се украсува за Нова година

By

Во градот Барлад во источна Романија денеска почнаа да поставуваат новогодишните светилки. Од комуналното претпријатие рекле дека морале да почнат со украсување сега, оти во градот има само двајца работници што работат на украсувањето, а сè треба да е завршено до 1 декември, пренесуваат романските медиуми. Инженерот и работникот што украсуваат во целиот град тоа го прават само со едно возило.

Оваа година градот Барлад купи 238 нови декорации за новогодишно осветление. Тие ќе ги красат градските улици со вкупна должина од 11 километри. Барлад има речиси 56 000 жители и се наоѓа на брегот на истоимената река. Таму бил роден романскиот принц Александар Јоан Куза, првиот владетел на обединетите кнежевства Молдавија и Тара Романеаска.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AnimeFLV watch anime free

GoGoAnime: Dragon Ball Z: Broly – The Legendary Super Saiyan (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime bleach

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

Website https://animedao.nl: Watch Redline Pilot animedao Episode Full boruto animedao

Player: https://player.me/kissanimemx/about

Goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/138957050-gogoanimebe