Крофни без млеко и јајца

By

Во време на постите, крофните може да се направат без млеко и јајца.

Потребни состојки:

1 кг брашно
40 гр квасец
3 дл млака вода
2 дл кисела вода
1 дл масло
2 лажици шеќер
2 кесички ванилин шеќер
рендана кора од лимон и малку рендана кора од портокал
1 лажичка сол
масло за пржење

За начинот на подготовка, погледнете го видеото

Ќе ви се допадне