Американски научници тврдат дека короната е болест на крвните садови, а не респираторна инфекција

By

Членовите на истражувачкиот тим од американскиот универзитет во Сан Диего тврдат дека имаат доказ дека Ковид-19 не е респираторна, туку васкуларна болест, пренесува „Еуроњуз“.

Ова, наводно, може да го објасни згрутчувањето на крвта кај некои ковид-пациенти и симптомите како што се ковид-стапала, кои не се класичен симптом на респираторна болест. Студијата објавена во списанието „Сиркулејшн рисрч“ објаснува прецизно како вирусот ги оштетува клетките на васкуларниот систем.

Веќе е познато дека покрај различните симптоми, меѓу кои и респираторните, постојат и кардиоваскуларни проблеми кои влијаат на организмот.

Тимот кој работеше на студијата покажа како вирусот го напаѓа васкуларниот систем или крвотокот. Протеинот С во вирусот го напаѓа рецепторот АЦЕ2, оштетувајќи ги митохондриите кои ги снабдуваат клетките со енергија и со тоа ги оштетуваат ендотелата кои ги обложаваат крвните садови.

Научниците го забележаа ова и претходно, но точниот механизам и улогата на С-протеинот досега не беа познати. Потоа, тие создадоа псевдовирус за потребите на студијата, кој имаше само С-протеин, но е и остаток од вирусот, за да покажат во лабораториски услови дека протеинот е доволен за да се предизвика болест.

Ефектите врз респираторниот систем се последица на воспаление на васкуларното ткиво во белите дробови.

Ќе ви се допадне

KissAnime my hero academia kissanime: The Hidden Dungeon Only I Can Enter (https://kissanimeonline.com/m/7B8z) Episode 12

AnimeFreak animefreak bleach: Watch My Hero Academia (Dub) Episode 9