Австралијка добила синдром на мртва вагина по прекумерна употреба на вибратор

By

Доколку се борите да постигнете оргазам, можеби за тоа е виновен таканаречениот синдром на мртва вагина. Жените што го доживеале овој синдром забележале дека повеќе не може да постигнат оргазам, дури и со својот омилен вибратор.

Лејси-Џад Кристи (32) од Мелбурн вели дека се чувствува потресена од неможноста да постигне оргазам, па затоа одлучила да го проучи синдромот на мртва вагина.

Бидејќи сексуалните играчки повеќе не ѝ предизвикувале неверојатни оргазми, таа почнала да паничи мислејќи дека претерала, а и дека ѝ се намалила чувствителноста на нејзиниот клиторис и вагината како резултат на тоа.

„Дали сте слушнале за синдром на мртва вагина? Се смета дека прекумерната употреба на вибратор може да предизвика клиторисот да ја изгуби чувствителноста, па дури и да се здрви“, вели Кристи, која проучувајќи, го овој синдром, се исплашила дека никогаш повеќе нема да доживее оргазам.

Зошто се јавува?

Стефани Тејлор, експерт за интимно здравје, вели: „Синдромот на мртва вагина може да се појави поради прекумерна употреба на сексуални играчки, особено вибратори. Потоа жените губат чувствителност во клиторисот поради прекумерна стимулација, а во екстремни случаи дури и се вкочануваат. Затоа, постигнувањето оргазам изгледа тешко, ако не и невозможно, без вибрации, стимулација, па дури и со него. Не е тајна дека вибраторите ја прават мастурбацијата попријатна, поуспешна и побрза – на крајот на краиштата, тие се специјално дизајнирани за доживување оргазам. Сепак, нивната голема сила и брзина може да го исцрпат телото, вклучително и потребата да се возбудат со мисли и тело за да се постигне оргазам. Иако сексуалните играчки може да придонесат за губење на чувствата, важно е да се земат предвид и други фактори“.

Таа додава дека дебелината, хроничниот стрес, премногу пиење алкохол и пушење цигари исто така може да го отежнат постигнувањето оргазам.

Доколку се борите да достигнете кулминација во креветот, потребно е да го проучите вашиот стил на живеење. За да го подобрите либидото, хранете се поздраво, пијте помалку алкохол и оставете ги цигарите или барем обидете се значително да ги намалите лошите животни навики.

Ќе ви се допадне

Website https://animeheaven.pro: Watch Tales of Zestiria the X Prologue: The Age of Chaos animeheaven Episode Full animeheaven one piece

Show by Rock!! Stars!! Episode 12

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

Website https://animebee.to: Watch Project A-Ko 2: Daitokuji Zaibatsu no Inbou animebee Episode Full watch anime online

Catchthemes: https://catchthemes.com/support-forum/users/animefreakws/

Forums iis: https://forums.iis.net/members/animeflixnl.aspx