Домашната маска од компир за совршена кожа

By

Маската од жив компир ја влажни, храни и подмладува кожата, а благодарение на антибактериските својства ги шири порите и помага при отстранувањето на акните. Домашната маска може да делува подобро од многу готови производи.

Рецепт за маската од компир:

За подготовка ви е потребен само еден компир со средна големина. Убаво измијте го, излупете го и изрендајте го. Подготвената каша нанесете ја на лицето и по 20 минути измијте го со топла вода.

Маската може да ја збогатите со лимонов сок, ако сакате да имате дополнително осветлувачко дејство или мед, доколку на кожата ѝ е потребна дополнителна регенерација.

Како делува маската од компир?

Маската од компир совршено ја чисти кожата, го спречува појавувањето на акни, а може и да ги елиминира темните кругови под очите. Покрај тоа, има интензивно хидратантно дејство. Може да се користи на било кој тип на кожа, па дури и за надразнета, сува или чувствителна кожа.

Бидејќи компирот е богат со витаминот Ц, тој е еден од најмоќните антиоксиданти. Тие поттикнуваат синтезата на колагенот, ја осветлуваат кожата и ги спречуваат штетните ефекти на слободните радикали. Покрај тоа, компирот содржи витамини Д и Б, кои ја поттикнуваат циркулацијата и го смалуваат ширењето на крвните садови. Го олеснуваат зараснувањето на раните и спречуваат настанување на акни и кожни инфекции.

 

Предности на маската од компир:

  • Ја навлажнува и негува кожата,
  • Подмладува,
  • Помага при ослободувањето на акните,
  • Ја матира кожата,
  • Ја спречува промената на бојата,
  • Ги отстранува темните кругови под очите,
  • Ги шири порите.

 

Ќе ви се допадне