Дознајте какви здравствени проблеми имате според деловите на вашето лице

By

Читањето на лицето вклучува гледање на обликот, бојата и текстурата на вашите карактеристики на лицето, за да ја разберете вашата внатрешна состојба и да ја вратите хармонијата и рамнотежата во вашиот живот. Техниката за читање е многу едноставна.

Се верува дека читањето на лицето започнало некаде во шестиот век во Кина. Иако техниките за читање на лицето се единствени и индивидуални, во зависност од личноста, постојат неколку работи кои се универзални. 

Според кинескиот метод за читање на лицето наречено „5 елементи“, левата и десната страна на лицето можат да ја откријат нашиот однос со женскиот и машкиот дел од личноста, како и квалитетот на нашиот внатрешен и надворешен живот. За да го протолкувате она што го зборува вашето лице, обратете внимание на состојбата на вашата кожа и кожните проблеми, кои можат да дојдат во форма на мозолчиња, осип, егзема, розацеа, мелазма, па дури и во форма на нови брчки.

Десната страна од лицето

Оваа страна е поврзана со нашиот однос со женската страна од нашата личност. Тоа може да биде со одредена личност, како нашата мајка, сестра, па дури и самите себе, но може да биде и нашиот однос со женската енергија.

Женската енергија се состои од сигурност и доверба во нашата интуиција, но може да се поврзе и со месечевите циклуси, како и нашиот став кон исхраната и грижата за себе.

Кожните проблеми од десната страна на лицето исто така се поврзани со нашиот јавен статус, социјалниот живот и кариерата. Доколку забележите проблеми на оваа страна од лицето, тоа може да ве насочи кон квалитетот на вашиот надворешен живот.

Левата страна од лицето

Оваа страна е поврзана со нашиот однос со машкиот аспект од нашата личност. Тоа може да биде со одредена личност, како нашиот татко, брат, па дури и со нас самите, но може да биде и нашиот однос со машката енергија.

Машката енергија е планирана, намерна и напредна. Тоа ни овозможува да преземеме одговорност, да донесеме одлуки и да преземаме акција. Машката енергија е поврзана и со циклусот на Сонцето и начинот на кој избираме да ја користиме нашата внатрешна светлина.

Проблемите со кожата од левата страна, исто така, можат да бидат поврзани со нашиот внатрешен свет или внатрешната личност и начинот на кој ние го изразуваме своето вистинско јас.

Карта на лица и органи

Додека страните на нашето лице може да укажат на проблеми поврзани со женската и машката енергија, специфичната област каде што се појавуваат сите проблеми со кожата, исто така, може да биде поврзана со внатрешната работа на нашето тело. Според кинескиот метод на пет елементи, секоја област на лицето одговара на различен орган.

Создавање хармонија

За да создадеме хармонија во нашиот внатрешен и надворешен свет и да ги доведеме нашите машки и женски енергии во единство, почнете сè почеста масажа на лицето. Може да пробате масажер со кристален кварц, во комбинација со специјално измешано масло за лице, кое може да се користи за медитативна масажа на лицето. 

Брчки

Брчките можат да имаат различни значења во зависност од тоа каде се појавуваат на лицето. На пример, брчките на горната усна може да се поврзани со стомакот. Најдобри резултати ќе постигнете со мека дневна масажа. 

Мозолчиња

Погледнете ја картата со органите на лицето за да одредите кој орган е поврзан со одредено мозолче. На пример, мозолчето на аголот на устата може да биде показател за запек, бидејќи оваа област е поврзана со дебелото црево.  Емотивно, дебелото црево значи ослободување. Опуштањето е често повеќеслоен процес, кој понекогаш може да вклучува простување, идентификување на основниот проблем и преобликување на приказната, како и верувања во одредени модели, по консултација со терапевт.

Мелазма

Мелазмата е позната и како хиперпигментација. Мелазмата често се поврзува со потемни дамки на кожата кои можат да се појават за време на бременоста, под поголемо влијание на хормоните. Мелазмата е вообичаен показател за преоптоварување со количината на раст и промени коишто се случуваат во вашиот живот за краток временски период. Кај некои луѓе, хиперпигментација или мелазма може да се појават кога се потребни повеќе емоционални граници.

Вдлабнати образи

Понекогаш едниот образ може да биде подлабок од другиот, почесто на левата страна отколку на десната. Ваквиот образ е показател за лоша ментална состојба. 

 

Ќе ви се допадне

Website https://kissanime.mx: Watch Usavich Zero kissanime Episode 13 my hero academia kissanime

AnimeFLV: Sora wo Miageru Shoujo no Hitomi ni Utsuru Sekai anime episode 9 online free at https://animeflv.uk english dubbed anime

Website https://animefreak.ws: Watch Sabu & Ichi's Arrest Warrant animefreak Episode 31 animes online

Website https://wcostream.cc: Watch Kämpfer (Dub) wcostream Episode 12 we bare bears wcostream

Basenotes: https://www.basenotes.net/members/26339262-animeflixnl

Linktr: https://linktr.ee/animefreakws