Дури 80 проценти од прележаните од Ковид-19 и по една година имаат антитела

By

Дури 80 отсто од луѓето кои прележале Ковид-19 пред една година и понатаму имаат антитела за коронавирусот, покажа новата шведска студија.

Студијата е направена на 2.000 вработени во болницата „Дандерид“ во Стокхолм, кои биле тестирани на антитела на секое четири месеци и одговарале на прашања по пат на посебна апликација. „Можевме да видиме дека повеќето од оние кои имале Ковид-19 изгубиле мирис и вкус, а 10 отсто од оние кои биле заразени биле без почетни симптоми на болеста“, рече за шведската национална телевизија СВТ, Себастијан Хаверал, докторанд од наведената болница и институтот Каролинска.

Антителата кои се развиле се покажале како добра заштита против варијаната на вирусот алфа (британски сој) и против делта, кој во моментот е доминантен.

Но, заштитата против бета варијантата (јужноафрикански сој) и гама (бразилски сој) не била толку силна. Против нив, заштитата била за 30 до 40 отсто пониска.

Научниците кои ја спровеле студијата во шведската болница „Дандерид“ исто така истражиле и колку дози вакцина се потребни за оние кои веќе биле заразени. Претходно е заклучено дека само една доза  „фајзер“ е доволна, а шведските научници открија дека истото важи и за „астразенека“.

„Инфекцијата делува како примање прва доза вакцина, а примање втора доза од вакцината служи како засилувач. Се покажа дека учесниците во студијата имале дури и нешто подобра висина на заштита од луѓето кои ги примиле двете дози  ‘фајзер’“ , заклучува Хаверал.

Шведска досега имаше 1,11 милиони случаи на зараза со корона вирусот и повеќе од 14.600 смртни случаи од последиците од Ковид-19, што е повеќе од остатокот од другите скандинавски земји заедно.

 

Ќе ви се допадне

AnimeTV: Shakugan no Shana: Shana & Yuuji no Naze Nani Shana! Nandemo Shitsumonbako! anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv shows list

ANIMEFLIX: Koutetsujou no Kabaneri Movie 1: Tsudou Hikari anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix

Website https://aniwatch.pro: Watch Denpa Onna to Seishun Otoko: Mayonaka no Taiyou aniwatch Episode Full free anime

Watch Dorohedoro: Ma no Omake (Dub) Episode Full

Hulkshare: https://www.hulkshare.com/animeflixnl

Community getvideostream: http://community.getvideostream.com/user/animeflixnl