Кафето го намалува ризикот од рак на црниот дроб

By

Умереното пиење кафе го намалува ризикот од појава на рак на црниот дроб, покажа студија на научниците од Универзитетот во Единбург и Универзитетот во Саутемптон.

Тие ги проучувале медицинските податоци на речиси половина милион здрави луѓе и заклучиле дека пиењето секаков вид кафе го намалува ризикот од развој на хронични заболувања на црниот дроб.

Оливер Кенеди, главен автор на студијата, чии резултати беа објавени во списанието BioMedCentral, вели дека кафето може да биде потенцијално средство за спречување хронични заболувања на црниот дроб.

Луѓето кои консумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе.

Но, научниците истакнуваат дека и во овој случај клучна е умереноста.

Истражувањето на тимот на Кенеди сугерира дека најголемата корист за црниот дроб е кога поединецот консумира три до четири шолји кафе дневно.

Тие дошле до овој заклучок со проучување со децении складирани медицински податоци за луѓе со познати навики за консумирање или не на кафе, што ги споредуваат со развојот на хронични заболувања на црниот дроб.

 

Ќе ви се допадне

TwistMoe: Fate/Extra: Last Encore anime episode 10 online free at https://twistmoe.net anime sites

Website https://kissanime.mx: Watch Taishou Mebiusline: Chicchai-san - You and I kissanime Episode Full kissanime beastars

Website https://animeflix.nl: Watch Kaze no Yojimbo animeflix Episode 25 animeflix weathering with you

Be-Boy Kidnapp'n Idol Episode Full

Buddypress: https://buddypress.org/members/gogoanimebe/profile/

V: https://v.gd/KWtzQ9