Кората од лимон ги лекува зглобовите

By

Постојат многу начини да го користите лимонот во вашето секојдневно мени, но помага и како облога за лекување на зглобовите. Ставете кора од два лимона во тегла и прелијте ја со маслиново масло до врвот. Потоа затворете ја теглата и оставите ја да отстои две недели. Откако вашиот лек ќе биде подготвен, добиеното масло ставете го на чиста газа и ставете го на болниот зглоб. Врз газата ставете кеса, а врз неа волнен шал. Ова е потребно да го направите навечер и така да преноќите.

Лимонот штити од многу болести, поради што се нарекува супер-храна. Полн е со нутиенти, содржи биофлавониди, пектин, фолна киселина, витамин Ц, А, Б1, Б6, калиум, калциум, магнезиум, фосфор, манган. Поволно влијае на работата на црниот дроб, цревата, желудникот, имунолошкиот и кардиоваскуларниот систем.

Ако редовно консумирате лимон, можете да ги спречите болестите како бронхитис, ларингитис, грип, артритис, висок крвен притисок, бактеријски инфекции, бубрежни камења.

Ќе ви се допадне

WCOStream close enough wcostream: Watch The Seven Deadly Sins Episode 6 (https://wcostream.cc/m/7Y8/ep-6)

KissAnime legend of korra kissanime: Watch One Piece Episode 876 (https://kissanimeonline.com/m/oXK/ep-876)