Кората од мандарина лечи кашлица

By

Кората од мандарина е одличен лек против главоколка или кашлица. Лекот можете да го направите самите дома. Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја во тегла. Мелената кора прелијте ја со чаша вотка или 40% алкохол. Теглата добро затворете ја и оставете ја да отстои една недела на темно место. Земајте по една лажица по секој оброј, а потоа јадете една лажица мед.

Освен што лекува од кашлица, мандарините имаат содржат голема количина на витамин Ц – 30 милиграми на 100 грама мандарини. Ова овошје има мала енергетска вредност, а богато е со влакна кои го подобруваат метаболизмот и варењето на храната. Мандарините се добри за видот и за кожата, но тие се и добар антиоксиданс.

Ќе ви се допадне