Маска од кисело млеко против брчки

By

Наместо скапи креми за лице, можете самите да подготвите домашна крема против брчки.

Потребни состојки:

6 таблети аспирин
50гр чаша кисело млеко
2 лажици мед

Налин на подготовка:
Најпрвин столчете го аспиринот додека не се претвори во прав. Потоа ставете го во чист сад и измешајте го со аспиринот и медот. Мешајте додека не добиете кремаста мешавина, потоа нанесете ја на лицето.

Примена:
Навечер штом ќе го измиете лицето и ќе ја отстраните шминка, ставете ја маската на лицето каде што имате брчки. Можете да ставите и во пределот на градите и вратот како превентива од стареење. Нека отстои 20 минути и исплакнете со топла вода. По миењето, правете мали кружни движења на кожата за да ги отстраните мртвите клетки. Нанесете навлажнувачки крем за да ги подобрите ефектите. Повторувајте ја постапката барем 3 пати неделно.

Ќе ви се допадне