Најдобри лекови за мамурлак

By

Сите имаат различни начини за носење со мамурлакот, без разлика дали станува збор за утринско џогирање како би ги испотиле сите токсини или со конзумирање брза храна и огромна количина масти.

Со доаѓањето на топлото време и годишните одмори, како и со олабавените епидемолошки мерки, сигурно во следните недели ќе бидете во потрага по идеалниот лек за мамурлак.

Читателите на LADbible ги открија своите проверени рецепти за борбата со мамурлак, а ова се некои од нив:

Сауна

Еден од читателите, Алекс Лимкитират тврди дека најдобриот лек за мамурлак е сауната.

„Изедете квалитетен оброк и отидете во сауна. Веќе нема да се чувствувате мамурно, гарантирам“, вели тој.

Калориска бомба

„Изедете 20 пилешки медаљони, голем сендвич и милкшејк од банана“, советува Хари Рајмер.

„Тос, сланина, јајца, колбасици“, кратко порачува Алфред Кокси.

Коктели

„Понекогаш пијам по една кригла во која точам пола кока кола и пола сок од портокал. Уште еден сјаен трик е сокот од кактус“, пишува Рис Салисбери.

Вода и добар појадок

„Претходно имав катастрофални мамурлаци, но сега пијам пола литар вода пред спиење. Следното утро јадам калоричен појадок и мамурлакот повеќе го нема“, вели Хамилтон.

Оброк пред пиење алкохол

„Храната ја забавува апсорпцијата алкохол во крвотокот и го забрзува процесот со кој телото го разградува алкохолот. Тоа значи дека нивото на алкохол во крвта ќе биде поголем и побрзо ќе се зголеми доколку пиете на празен стомак. Значи, ако пред пиењето алкохол не јадете побрзо ќе се чувствувате пијани, а поголеми се шансите дека ќе доживеете други негативни ефекти како црвенило, мачнини и главоболки“, вели докторката Кетрин Басфорд.

Притоа не е битно за каква храна ќе се одлучите, туку само нешто да изедете.

 

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE. Combining Squadron Mechander Robo (Dub) (https://animeheaven.pro/m/lYDM) Episode 29

Watch anime online for free at GoGoAnime fairy tail gogoanime. Watch Violet Evergarden I: Eternity and the Auto Memory Doll Episode Full

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE. Fate/Extra: Last Encore - Illustrias Tendousetsu Episode 3

KissAnime Linktr: https://linktr.ee/Kissanimemx