Нане за ублажување на стомачните тегоби и полесно варење на храната

By

Нането или мента е едно од најпознатите лековити растенија, коешто се користи во народната медицина уште од античките времиња

Нането е растение кое помага при варење на храната. А покрај тоа, има и аналгетски ефект. Може да се користи директно набрана од градината како додаток во минерална вода или разни пијалаци.

Истражувањата покажаа дека помага во дигестивниот процес и ги ублажува стомачните тегоби.

Дури и мирисот може значително да го намали стресот или чувството на меланхолија. Ова е поврзано со специфични рецептори во мозокот кои укажуваат дека е време да се опуштите.

Можете да направите чај, да го додадете во чоколадни рецепти и во салатата, или, пак, да уживате во сладоледот со вкус на нане. Затоа, нема те изговор зошто да не го вклучите ова миризливо растение во вашата исхрана уште денес.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AnimeHeaven animeheaven dragon ball

AnimeFreak: Touch anime episode 101 online free at https://animefreak.ws animefreaks official website

Website https://animetv.cc: Watch Gintama Season 3 animetv Episode 13 www2 anime tv

Website https://animedao.nl: Watch Youkoso Uchuujin animedao Episode Full haikyuu season 3 animedao

KissAnime Watch anime online, English anime online HD