Напивка која го чисти црниот дроб

By

Искористете ја пролетта за да го наполните организмот со витамини и минерали, а и да го исчистите од отрови и да го подготвите за летото.

Пролетта е време на будење, обновување и развој. Ритамот на нашето тело е поврзано со ритамот на природата.

Иако ѓумбирот е нашироко познат по својот зачински вкус, тој се користи како медицински лек повеќе од 2000 години. Помага при стомачни тегоби, гадење, повраќање и дијареа. Свежиот ѓумбир може да се користи за лекување на главоболка, артритис и други болести.

За да направите утринско чистење на организмот, доволно се околу 50 грама свеж ѓумбир. Многумина имаат проблем при неговото лупење, зошто лушпата е многу тенка. Најдобро и најпрецизно се лупи со помош на лажичка: нежно истругајте ја лушпата и таа лесно ќе се отстрани.

Оваа напивка може да ја промени циркулацијата на крвта, да го зајакне имунолошкиот систем, да го исчисто црниот дроб и да го намали влијанието на слободните радикали.

Состав:

8 чешниња лук

8 лажици лимон

корен од ѓумбир

4 литри вода

Подготовка:

Ѓумбирот и лукот се сечкаат и со 8 лажици цеден лимон се блендираат.

Ставете 4 литри вода во лонец да проврие, потоа ставете ја содржината од блендерот.

Кога водата ќе зоврие, лонецот се трга и се остава да се излади, а потоа сокот прецедете го во стаклени шишиња.

Овој напиток се пие секојдневно, два часа пред оброк.

Резултатите ќе ги почуствувате набрзо

Ќе ви се допадне

Watch DARLING in the FRANXX Episode 24 at AnimeFreak animefreak

Watch Cells at Work! CODE BLACK! Episode 1 at Crunchyroll crunchyroll 30 day trial