Природни начини да ја намалите болката во грлото

By

Во текот на зимата не е тешко да се разболите. Намалувањето на имунитетот често се појавување течење од носот, кашлица или грип. Ако се борите упорна болка во грлото, тогаш немојте да ги потценувајте симптомите. Како да се носите со болеста?

Главоболката може да биде последица на бактериски или вирусни инфекции. Вирусите предизвикуваат 50 до 80% акутен фарингитис, а во некои случаеви може да доведе и до инфекција на лимфното ткиво.

Што може да предизвика болест?

 • Вирусна инфекција
 • Бактериска инфекција
 • Ангина
 • Инфективна мононуклеоза
 • Мали сипаници
 • Болест на бубрезите
 • Симптоми на инфекција на грлото

Секоја болест може да се развие различно. Често тоа е последица на претходно неизлечена инфекција, течење од носот или кашлање. Како знаете дека се занимавате со инфекција на грлото?

Најважни симптоми се:

 • Главоболка
 • Треска
 • Кашлица
 • Отекување на грлото
 • Течна слузница од грлото
 • Отежнато голтање или дишење
 • Зарипнатост и проблеми со говорот
 • Зголемени лимфни чворови
 • Лошење

Воспаление на грлото обично настанува само од себе. Сето тоа затоа што е болест од групата на самоограничените и која така спонтано престанува во рок од 3-7 дена. Меѓутоа, ако сакате да ги ублажите непријатните симптоми, следете ги нашите совети.

Инфузија со додаток од мед, лук, лимон и ѓумбир

Ако имате главоболка, пијте многу течности. Најдобро ќе ви делува инфузијата со лимон, мед, лук и ѓумбир. Исто така можете да направите сок од малина или црна рибизла. Откажете се од црниот чај кој може да ја надразни и исуши слузницата.

Билна инфузија или сода за испарување

Исперете го грлото инфузија од камилица, жалфија или сода. Исто така ќе ја исчистите слузокожата и ќе ѝ овозможите да се регенерира. Меѓутоа, важно е да не го проголтнете растворот (особено оној со додаток на сода).

Природни медицински производи

Вредно е да посегнете по природниот лек кој нема да ја иритира или кој нема да предизвика дополнителна нелагодност. На пример, можете да набавите аеросолни спрејови кои делуваат локално и анестетички.

Ќе ви се допадне