Релаксирачки купки за одмор на сите сетила

By

Мирислива и релаксирачка бања е секогаш добар избор кога сакаме да ги одмориме нашето тело и дух, а во зависност од тоа дали сакаме релаксирачка или ревитализирачка бања, постојат разни есенцијални масла и купки.

За релаксирачка бања треба да користиме есенцијални масла кои имаат смирувачки и ослободувачки стрес, како што се масла од лаванда, розово дрво, сандалово дрво или камилица. Доколку сакаме да се освежиме и да го наполниме телото со енергија, треба да избереме есенцијални масла од нане, мента и масло од лимон или евкалиптус. За свилена мека кожа, треба да направиме бања со додавање бадемово или кокосово масло – бадемот има многу благ мирис, па затоа може да се комбинира со сите есенцијални масла, а бања со мирис на кокосово масло ќе ни даде атмосфера на егзотична градина.

  • За релаксација

Се ставаат 7 капки есенцијално масло од бергам, 7 капки сладок портокал и капка здравец или есенцијално масло. Оваа бања го подобрува расположението. За дополнително опуштање, се додава капка сандалово дрво, 4 капки лаванда и 3 капки кедар.

  • Мирисна и свилеста

Се мешаат чаша бадемово масло или маслиново или масло од сусам со половина чаша мед и половина чаша течен сапун и лажица екстракт од ванила. Оваа бања ја прави кожата свилеста и мазна.

  • За чувствителна кожа

За оваа купка се става овесот во блендер неколку секунди. Пожелно е прашокот да се наоѓа директно под чешмата додека се подготвува бањата бидејќи подобро се меша со водата. Водата не треба да биде премногу топла. Оваа бања ги смирува сите иритации на чувствителната кожа.

  • Освежителна бања

Се мешаат 10 капки смирувачко есенцијално масло од лаванда, роза или јасмин со две чаши морска сол или сол епсом, што промовира излачување на токсините. Се додава малку навлажнувачко масло – бадемово, кокосово или маслиново.

  • За длабока нега

Се мешаат 1/2 чаша млеко во прав, 1/2 чаша мед и 2 лажички масло од јојоба. Смесата се истура во топла бања, во која е препорачливо да се лежи 20 минути, така што сите состојки може да имаат длабок ефект врз кожата.

Ќе ви се допадне

animefreaktv. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

sites to watch anime AnimeFreak The Rising of the Shield Hero (Dub)

AnimeFreak The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub) Episode 12

AnimeFreak Black Clover (Dub)

animefreaks website My Hero Academia Season 4

DARLING in the FRANXX (Dub)