Што се случува со нашето тело кога пиеме пиво, откриваат истражувачите

Зошто толку многу сакаме да пиеме пиво? Што се случува во нашето тело кога го пиеме?

dobivaj vesti na viber

Луѓето создадоа толку многу видови пиво што сигурно секој од нас ќе го најде својот омилен вкус. Пивото често се смета за еден од најлесните алкохолни пијалоци. Нашите вкусови (оние кои се одговорни за горчливите вкусови) испраќаат информации до нашиот мозок за храната што ја јадеме. Вкусот на пивото ослободува супстанции во мозокот кои нè тераат уште повеќе да пиеме.

Пивото предизвикува зголемено производство на допамин (супстанца одговорна за нашето чувство на задоволство) во мозокот. Да не заборавиме дека пивото сепак е алкохол, можеби не е силен, но сепак е алкохол.

Пивото се меша со комуникациските патишта на мозокот и може да влијае врз начинот на кој ги примаме и обработуваме информациите, покажува студијата објавена во списанието „Технологија“.

Некои истражувања покажуваат позитивно влијание на пивото врз бубрезите и исхраната на телото поради своите диуретични својства. Пиењето пиво може, на некој начин, да го спречи формирањето на камења во бубрезите; всушност, пивото нема лековити својства. Исто така, го зголемува нашиот апетит. Консумацијата на алкохол го нарушува метаболизмот на мастите и предизвикува таложење на маснотии, што го зголемува ризикот од развој на други состојби – на пример, дијабетес. 

Пивото може да ни обезбеди одредени состојки – содржи витамини од групата Б, калциум, железо, фосфор, магнезиум, калиум, натриум и цинк, но тоа не е примарен извор на овие состојки, па затоа е непотребно неговото консумирање. Пивото не содржи холестерол и исто така може да го подобри нивото на холестерол кај луѓето кои го консумираат.

Секако, и покрај позитивното влијание на пивото врз нашиот организам, не треба да се консумира премногу често, ниту во поголеми количини. Прекумерното консумирање пиво може да му наштети на телото – го зголемува ризикот од развој на бројни болести – на пример, атеросклероза, дисфункција на црниот дроб, проблеми со панкреасот или дури и мозочен удар поради содржината на алкохол.

Scroll to Top