Светски ден на јогата: Техники за ослободување од стрес, подобра циркулација и зајакнат имунитет

By

Вчера, на 22 февруари, беше Светскиот ден на јогата, вештина стара неколку илјади години.

Пред неколку години наставничката по јога Самира Радши од Берлин излезе со идеја за обележување на овој ден, со цел да им се помогне на жртвите од кршење на човековите права. Таа наскоро ја сподели својата идеја со пријателот и колега Бјерн Вирих, со кого заедно го основаа Светскиот ден на јогата на 22 февруари, пренесува Days Of The Year.

Јогата се состои од низа пози, медитации, контрола на здивот, скандирања и други техники кои им помагаат на индивидуите да градат самореализација, да ги ублажат сите страдања и да овозможат состојба на ослободување. Затоа, доживеа голема популарност за време на пандемијата на коронавирусот.

Традицијата на јога беше запишана на списокот на нематеријално светско наследство на УНЕСКО во Азија и Океанија во 2016 година.

 

  • Флексибилност

Еластичното тело е една од првите и очигледни придобивки на јогата. На почетокот, веројатно нема да можете да направите многу, но ако сте упорни и редовни на тренинг, наскоро напнатоста и болката ќе исчезнат.

  • Сила

Силните мускули нè спречуваат од артритис и болки во грбот, а постарите луѓе со поголема мускулна маса ризикуваат помалку падови. Покрај тоа, вежбањето јога помага при правилно држење на телото. Лошото држење на телото може да влијае на мускулите и зглобовите на грбот, вратот и рамената. Ако сте постојано подгрбавени, телото ќе ги исправи инаку природните кривини на вратот и долниот дел на грбот, што, пак, може да предизвика болка и дегенеративен артритис на ‘рбетот.

  • Подобра циркулација

Вежбите за релаксација ќе ја стимулираат циркулацијата, особено во рацете и нозете, па клетките добиваат повеќе кислород. Венската крв ги напушта внатрешните органи поради торзии, а кога ќе ја напуштиме положбата, крвта полна со кислород влегува во органите. Инверзии, како стоење на главата, рацете и рамената, исцедуваат крв од нозете и карлицата кон срцето и понатаму кон белите дробови каде што примаат свеж кислород.

  • Зајакнат имунитет

Секојпат кога правиме вежби за јога ја подобруваме дренажата на лимфата, лимфниот систем потоа подобро се бори против инфекциите, ги уништува клетките на ракот и го мие токсичниот клеточен отпад.

  • Помал притисок

Ако имате висок крвен притисок, јогата може да го намали. Две студии споредуваат како хипертензивните луѓе се под влијание на положба на длабока релаксација и обично лежат на каучот. По три месеци, јога-положбата го намалува систолниот крвен притисок (горниот број) за 26, а дијастолниот (помал број) за 15. Колку е поголем притисокот, толку е поголемо намалувањето.

  • Помал стрес

Надбубрежните жлезди лачат кортизол во екстремно стресни ситуации, што привремено го зајакнува имунитетот. Ако кортизолот остане покачен дури и по кризна ситуација, може да го ослабне имунитетот. Краткото зголемување на кортизолот помага на долготрајната меморија, но хронично високото ниво ја нарушува меморијата и може да доведе до трајни промени во мозокот. Како да се спречи стресот или барем да се намали? Јога! Длабокото дишење и положбите што се прават за време на час по јога ги релаксираат умот и телото, а со тоа ги намалуваат стресот и нервозата.

Ќе ви се допадне

Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 (Dub) (https://animeheaven.pro/m/y2oO) Episode 11 at AnimeHeaven anime heavene

Watch Kaguya-sama: Love is War Season 2 Episode 2 (https://crunchyrollfree.com/m/BQQd/ep-2) at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll premium free trial