Севернокорејскиот лидер Ким Ѓонг-ун се искачи на Копаоник?!

By

Севернокорејскиот лидер Ким Ѓонг-ун се искачил на планината на височина од 2.744 метри, пренесуваат светските медиуми, прикажувајќи ја фотографијата од лидерот како во црни кожени чевли чекори во снегот.

dobivaj vesti na viber

Диктаторот наредил да се сруши споменикот на врвот во блискиот образовен комплекс и да се изградат нов хотел и неколку станици за одмор.

Ваквата ситуација на домашните корисници на социјалните мрежи им дала идеја да се пошегуваат на сметка на севернокорејскиот лидер.

Како на неговата, тие се пошегуваа и на сметка на сите оние што паднаа на штосот за посетата на севернокорејскиот лидер на српската планина.

Едно момче ја објавило оваа фотографија на својот инстаграм-профил, а додало дека Ким во моментот се наоѓа на Копаоник во Рашка. Овие денови сезоната е во голем ек на Копаоник, па голем број луѓе за викенд често се искачуваат на оваа планина за што сведочат и фотографиите на социјалните мрежи. Некои можеби овој пост го сфатија со мала доза иронија и сарказам.

Оваа објава предизвика куп коментари, а сите се согласија дека фотографијата е исклучително инспиративна.

@saleknezevic

A post shared by Radomir Lale Kostić (@sen.trope) on

Ќе ви се допадне