(Видео) Обезглавена кокошка веќе седум дена јаде и пие сосема нормално

By

Свештеници на Тајланд посвоиле обезглавена кокошка, која и по недела дена откако останала без глава и понатаму е жива.

Неверојатната приказна е откриена во округот Муеанг Рачабури во центарот на Тајланд, а ветеринарот кој прво се грижел за неа ја нарекол вистински војник.

Иако нема глава, оваа кокошка има заштитник кој ја храни и негува за да остане колку е можно подолго, жива. Ветеринарот ја хранел со вбризгување на храна директно во вратот, а на ист начин и ги давал и антибиотиците.

Не е јасно како оваа кокошка останала без глава, но локалните жители ја изнесуваат можноста дека можеби била нападната од некое животно.

Колку е познато, кокошката која преживеала најдолго без глава била Мајк, а живеела во Јута во Америка. Таа живеела 18 месеци откако ја изгубила главата, од 1945 до 1947 година.

Ќе ви се допадне

Ex-Arm (https://animefreak.ws/m/dvxz) Episode 1 at website https://animefreak.ws fire force animefreak

Boruto: Naruto Next Generations (Dub) (https://animeplanet.cc/m/9M9n) Episode 105 at AnimePlanet jojo part 5 dubbed anime planet