(Галерија) Политичари, пејачи, обични граѓани: Сите на концерт на „Архангел“ и Филхармонија во Градски парк

By

„Архангел“ и Филхармонија вчеравечер во Градскиот парк под отворено небо направија вистинска урбана журка. Спој на генерации поради кои се чувствуваше пулсот на градот, баш оној кој го заборавивме поради пандемијата. Вчера се одбележаа 58 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, па „Архангел“ и Филхармонија беа вистинскиот избор и по ќеф на скопјани и заради добра музика на култниот македонски бенд.

Цели семејства, групи пријатели, луѓе од сите возрасти ги пееја хитовите на Ристо Вртев, ама овој пат со нов аранжман на Џијан Емин. Беше вистинско уживање во живо да се слушнат „Чудесен свет“, „Милион долари“, „Нова ера“, „Убермакедонише“, песни кои го одбележаа „Архангел“ како култен бенд на македонската музичка сцена.

„Се надевам дека со овој концерт ќе направиме нашиот град да биде уште поубав“, рече Ристо Вртев пред бројната публика.

Претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета, градоначалникот Петре Шилегов заедно со министерот Венко Филипче и вицепремиерот Љупчо Николовски се забавуваа на тревникот во Градскиот парк и беа дел од скопската журка.

„Ни требаат многу вакви и слични настани, време е Скопје да заживее“, се слушаше во публиката, која не криеше дека концертот на Филхармонија и „Архангел“ беше вистински избор за да се одбележи 26 јули и годишнината од земјотресот.

Ќе ви се допадне

AnimeDao: Flint the Time Detective (Dub) anime episode 39 online free at https://animedao.nl animedao boruto

AnimeHeaven: Neon Genesis Evangelion - Resurrection anime episode 3 online free at https://animeheaven.pro anime

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime boruto

Website https://animeflix.nl: Watch Armed Girl's Machiavellism animeflix Episode 12 animeflix free iwatobi swim club

Pastebin: https://pastebin.com/u/gogoanimelol

Godotengine: https://godotengine.org/qa/user/kissanimemx