Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев го освои Светскиот куп во маратонско пливање

By

Најдобриот македонски пливач на отворени води, Евгениј Поп Ацев, е најдобар пливач на Светскиот куп во маратонско пливање во 2017 година. Тој го постигна истиот успех и во 2015 година.

Плива на долги патеки бидејќи маратонското пливање му е многу поинтересно од пливањето во базен. И покрај релативно лошите услови на базените во Македонија, наоѓа начин да го одработи секој свој тренинг и да се подготви за секој следен натпревар. Евгениј тренира по десет пати неделно, и тоа по два часа во базен кога препливува и до осум километри. Потоа тренира и два часа во вежбалница.

Пред секоја трка му е најважно да се одмори добро за да собере сила за долгиот натпревар, а во текот на натпреварот размислува за своите противници и за темпото со кое треба да плива. Посветеноста кон пливањето му е огромна, па затоа и резултатите се неизбежни.

Ќе ви се допадне

4Anime: Senran Kagura Specials anime episode 6 online free at https://4anime.biz 4anime chromecast

Watch anime online for free at ANIMEFLIX animeflix website

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Hulkshare: https://www.hulkshare.com/gogoanimelol

Yolotheme: https://yolotheme.com/forums/users/gogoanimebe/