Брус Вилис пред да стане актер, бил службеник во нуклеарна централа и свирел на усна хармоника во бенд

Американскиот актер Брус Вилис денеска наполни 68 години. На актерот му беше дијагностицирана фронтотемпорална деменција, најчестиот облик на деменција со ран почеток. Новата дијагноза ја доби откако минатата година му беше дијагностицирана афазија, говорно нарушување, по што се повлече од актерството.

Трите ќерки на Брус, меѓу кои и остатокот од неговото семејство, сопругата Ема Хеминг (44) и нивните две деца и поранешната сопруга Деми Мур (60), напишаа соопштение во кое ја информираа јавноста за состојбата на актерот.

„Тоа е лоша болест. Нема лек. Се надеваме дека тоа ќе се промени во иднина. Брус секогаш наоѓаше радост во животот и им помагаше на другите околу себе“, се вели во соопштението за медиумите.

Брус работеше како безбедносен службеник во нуклеарна централа во средината на 70-тите, една од неговите први работни места надвор од средното училиште. Актерот во еднаприлика раскажа како оваа работа порано била доста опасна. Понекогаш мораше да се прошета низ снегот за да провери дали се е во ред околу фабриката и мораше да се спушти 100 метри под земја за да стигне до центарот на фабриката.

Вилис извесно време работел и како приватен истражител. Имал и свој блуз бенд, во кој свирел хармоника. Недолго потоа се запишал на драмската програма на Државниот универзитет Монтклер и глумел во „Мачки на врел лимен покрив“. Сепак, по првата година на студии, тој одлучи да се пресели во Њујорк.

По многубројните аудиции, тој дебитирал во шоуто на Бродвеј „Небото и земјата“, а почна да глуми во филмот „Луд со љубов“, серијата „Пороците на Мајами“ и реклама за Левис.

Брус е првиот познат актер кој има гостување во мегапопуларната серија „Пријатели“. Тој глумеше и во филмовите: „Умри машки“, „Тврдина“, „Рајски град“, „Одмаздник“, „Вендета“ и многу други.

Брус ја запознал својата поранешна сопруга Деми Мур (60) во 1987 година на премиерата на филмот „Stakeout“. Набрзо започнале врска и се венчале истата година, непланирано, кога отпатувале во Лас Вегас. Тие направиле интимна венчавка во хотелска соба, со мал број гости.

Првото дете го добија во 1988 година, ќерката Румер Глен Вилис, во 1991 година ја добија втората ќерка Скаут ЛаРу, а во 1994 година ќерката Талула Бел. Славниот холивудски пар реши да се разведе во 1998 година по 13 години брак. Во тоа време тие често беа разделени со месеци поради многуте обврски што ги имаа и двајцата. Тие официјално се разведоа во 2000 година.

По Деми, Брус ја запознал љубовта на својот живот, неговата сопруга Ема Хеминг, со која и денес е во брак. Брус и Ема се запознале во 2007 година и брзо се заљубиле, а се венчаа во 2009 година. Имаат две ќерки Евелин Пен и Мејбел Реј.

 

Scroll to Top