(ФОТО) Летувањето во поранешна Југославија беше закон!

By

За сите носталгичари, поранешна Југославија е неисцрпната тема.  До одењето на море има уште време, ама еве малку потсетување за сите кои го живее убавото време.

dobivaj vesti na viber

Па да тргнеме.

Мама ќе подготвеше сендвичи за пат. И тоа оние вистинските, со салама…

 

Стариот ќе ги ставеше куферите во возилото (или приколката, ако за тоа имаше потреба)…

Соковите и храната оде во фрижидерчето што го имаа сите…

Ќе ги спуштевме прозорите…

И ќе почневме со патувањето…

По стариот пат, се разбира…

Автомобилите и не беакако овие денс, ама имаа шарм. И ако е за верување на рекламите, жените ја сакаа неодоливата Застава 101…

Некои одеа и во кампови…

Ама и по хотели…

Каде утрото би го дочекале со ваков поглед…

Се одеше и до Трст по шизичка гардероба….

И еспадрилите… Се разбира…

На плажа се одеше два пати, од сабајле до 13 часот, па време за ручек и одмор, и од 17 часот пак…

За децата тоа беше совршено за игра…

Малку нуркање…

Уживање во сладоледите…

Или соковите…

Душек беше хит, оној црвено – синиот што ни на карпа не се дупнува…

Само згазете на пумпата и тоа е тоа…

Пријателите и семејството испратете им честитка…

И размислете на фотките кои на времето, пред Инстаграм и Фејсбук, сте ги гледале само вие, а не секој кој ќе стигне

Фотките тогаш изгледаа вака…

А, се носеа и вакви „купаќи-гаќи“

 

 

 

 

Ќе ви се допадне