Јајца за слабеење

Ако секој ден јадете јајца за појадок, можете да го намалите чувството на глад, да ја намалите потрошувачката на калории на ручек и во текот на целиот ден, потврдува новото истражување.

dobivaj vesti na viber

Доктор Марија Луз Фернандез,  нутриционист на Универзитетот во Конектикат и автор на студијата, вели: Експериментот со мажи кој на појадок јадат јајца докажува дека на прегратките тие земале помалку храна, иако на учесниците им била обезбедена шведска маса “.

Истражувањето е продолжение на друг научен експеримент, според која употребата на јајца како состојка на нискокалорична диета, им помогнало на луѓе со прекумерна тежина да соборат 65% повеќе и покрај тоа да се чувствуваат поенергични.

Според зборовите на професор Фернандез, податоците ја покажуваат важноста на протеините во исхраната. По таков појадок човек доживува чувство на ситост за подолго време. Притоа јајцето содржи само 70 калории. Професорката повикува да се јаде јајцето како целина, бидејќи како протеинот, така и жолчката содржи корисни материи.

Бенефитот на јајцата во борбата со вишокот килограми беше докажана во рамките и на истражување на британски научници. Во него учествувале повеќе од 400 волонтери на средна возраст 44 години, поделени во две групи. Учесниците во првата група биле подложени на нискокалорична диета за 12 недели, при целосно исклучена употреба на јајца. Втората група не била подложена на такви искушенија, но секој ден требало да јадат по две јајца, приготвени по секакви можни начини.

По завршувањето на истражувањето се покажало дека претставниците на двете групи ослабеле подеднакво. Во врска со овие податоци, научниците тврдат дека откажувањето од потрошувачка на јајца при диети за слабеење сосема не е задолжителна.

Scroll to Top