Која е Шејла Зониќ, победничката на „Ѕвездите на Гранд“? – Најобразованата натпреварувачка која некогаш била во емисијата

Шејла Зониќ е победничка на натпреварот „Ѕвезда Гранда“, a ментор и беше Светлана Цеца Ражнатовиќ.

Таа ги освои срцата на публиката и жирито со неверојатни 132.014 гласови од вкупно 529.000.

Родена во Германија, но брзо се преселила во Сански Мост каде го поминала целото детство, но нејзината љубов кон музиката била очигледна уште од рана возраст.

Посетувала музичко училиште каде ги совладала основите на музичката теорија и пеење.

Нејзината посветеност на образованието не застанала тука.

По завршувањето на средното музичко училиште, Шејла се запишала на Музичката академија во Сараево, каде што продолжила да го усовршува своето знаење.

Дипломирала со највисоки оценки, а професорите често ја фалеле како една од најперспективните млади музички уметници од нејзината генерација.

Шејла за време на учеството во „Ѕвезда Гранда“ имаше можност да покаже се што научила во годините на образование и да работи на себе.

Од поп-пеење, преку забавна музика, до народни песни.

Нејзините настапи беа технички совршени, емотивно богати и исклучително професионални.

Жирито беше импресионирано од нејзината способност да пренесе емоции преку песната, додека публиката уживаше во секој нејзин настап.

Шејла е позната и по својата скромност и приземност. Иако благодарение на конкуренцијата стекна голема популарност, таа остана верна на себе и на своите вредности.

Таа секогаш ја истакнува важноста на образованието и постојаната посветеност на работата, без разлика на успехот што го постигнала.

Нејзината посветеност на музиката и образованието ја прави пример за многу млади луѓе кои сонуваат за кариера во музиката.

Шејла често зборува за важноста на образованието и постојаното усовршување, нагласувајќи дека успехот е резултат на посветена работа и упорност.

Покрај тоа што е талентирана пејачка, Шејла е страсна и за својата хуманитарна работа. Активно учествува во различни добротворни акции и често настапува на хуманитарни концерти. Нејзината желба да им помага на другите и да придонесе за заедницата дополнително ја истакнува како исклучителна личност. Како што истакнува, нејзиниот сопруг Армин е нејзин најголем поддржувач.

– Додека се образував, оставив многу работи на страна, паузирав и се жртвував… Меѓу другото, ова е причината што на 29 години се пријавив за „Ѕвезде Гранда“ конкуренција. По дипломирањето, го обиколив светот со мојот тогашен бенд пеејќи севдах, а откако магистрирав на Академијата за музика, сфатив дека сакам да бидам достапен на пошироката публика со различни жанрови музика, која, фала богу Ми дозволува талентот и образованието – рече еднаш Шејла.

Успешната приказна на Шејла, во комбинација со нејзината извонредна музика и образование, е инспирација за многумина. Таа покажува дека е можно да се постигнат големи работи со правилен баланс на талент, образование и посветеност. Со светла иднина пред неа, нема сомнеж дека Шејла Зониќ ќе продолжи да ја воодушевува публиката и да придонесува за музичката сцена на највисоко ниво.

Scroll to Top