Шакира се соочува со уште едно обвинение за неплатен данок

Поп-пејачката Шакира се соочува со уште едно судење, овојпат поради обвиненијата дека на шпанските даночни власти им должи речиси 6,7 милиони евра.

Државното обвинителство поднесе кривична пријава против Колумбијката пред суд во близина на Барселона, изјави портпаролот во вторникот. Судот сега ќе одлучи дали ќе и суди на пејачката.

Прелиминарната истрага започна во јули откако даночната управа пријави две можни прекршоци поврзани со даноците на доход и имот во 2018 година.

На Шакира оваа година треба да и се суди во Барселона по одделни обвиненија за затајување данок во вкупна вредност од околу 14,5 милиони евра помеѓу 2012 и 2014 година. Државниот обвинител бара затворска казна од осум години и два месеци и парична казна во износ од 23,8 милиони евра.

Шакира постојано изјави дека е невина во првиот случај и тврди дека морала да плаќа даноци на Бахамите во 2012, 2013 и 2014 година, а не во Шпанија. Но, таа вели дека во меѓувреме ги платила сите даноци плус затезна камата.

Во јули минатата година, Шакира ја отфрли вонсудската спогодба во Шпанија, каде што постојано живее со поранешниот шпански фудбалер и поранешен сопруг Жерар Пике. По разделбата Шакира со синовите се пресели во Мајами.

Scroll to Top