122-годишна Французинка тврди дека тајната во долговечноста е по една чаша црвено вино секој ден

Истражувањето на животните навики на шест лица кои имале над 100 години довело до интересни заклучоци, а студијата ја спровела британската компанија Eden’s Gate.

Главна ставка во текот на истражувањето била исхраната на овие луѓе, како и социо-економскиот статус и количината на стрес на кој биле изложени во текот на нивниот живот. Најстарата личност на светот била Французинката Жан Луиз Калман, која живеела дури 122 години, а еднаш открила кои три намирници ги консумирала речиси секој ден.

Чоколадо
Жанин јадела чоколадо по секој оброк. Оваа храна има бројни здравствени придобивки. Истражувањата покажаа дека е корисен за срцето, дека помага во борбата против ракот и заразните болести кои го нарушуваат имунолошкиот систем. Секако, овде мислиме на темно чоколадо кое е направено од 70% какао.

Маслиново масло
Американското здружение за срце наведува дека маслиновото масло, меѓу другото, содржи витамин Е и го намалува нивото на лошиот холестерол. Затоа, ризикот од срцеви заболувања е помал. Резултатите од истражувањето покажаа дека консумирањето  големи количини маслиново масло е поврзано со подолг живот. Лекарите советуваат да се исклучат маргаринот и мајонезот од исхраната, а да се вклучи маслиновото масло.

Вино
Калмент изјавила, пренесува Klix.ba, дека особено сакала да пие порт, црвено вино произведено во Португалија. Многу луѓе го консумираат овој вид  вино како дел од медитеранската исхрана, која е прогласена за најздрава. Секако, важно е да консумирате умерена количина, не повеќе од една чаша дневно.

Scroll to Top