По пет века, Мексико Сити ги забрани борбите со бикови

By

Во Мексико Сити се забранија традиционалните борби со бикови и затворена е најголемата арена на суровоста на светот, соопшти здружението „Победа“ на прославата на судската одлука за забрана на борбите со бикови во Мексико Сити.

dobivaj vesti na viber

Стадион „Ла Плаза Мексико“ ги повика навивачите да протестираат против пресудата и да ги објават своите фотографии, на кои ќе напишат „Слобода“. Тие најавија и дека ќе се жалат за пресудата, пренесува „Асошиетед прес“.

Во мај е донесена привремена забрана за борби со бикови врз основа на поплаките дека борењето со бикови го нарушува правото на жителите да живеат во здрава животна средина без насилство.

Оваа одлука може да значи крај на речиси 500-годишната традиција на борби со бикови во Мексико.

 

Ќе ви се допадне