(Фото) Мени од „Титаник“ продадено за 75.000 евра

Повеќе од 111 години по потонувањето на Титаник, сувенири од луксузниот брод се продадени на аукција за десетици илјади фунти, а вистинската ѕвезда е менито на првокласниот ресторан.

Менито предизвика особен ентузијазам. Се верува дека тоа е единственото преживеано мени од 11 април 1912 година, а на листата има остриги, јагнешко и патка.

На менито има знаци на оштетување, но анонимен понудувач и платил на аукциската куќа 75.000 евра за артефактот. Ќебе од прва класа, за кое се верува дека го носел преживеан на чамец за спасување, било проценето на 70.000 до 100.000 фунти и продадено за 76.000 фунти.

Текстот (Фото) Мени од „Титаник“ продадено за 75.000 евра е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top