(Фото) Најголемото италијанско езеро е пред исчезнување

By

Сушата која ја погоди Италија е најлоша во изминатите неколку децении и доведе до тоа најголемото езеро во земјата, Гарда биде пред исчезнување.

dobivaj vesti na viber

Водостојот никогаш не бил толку низок, а посетителите деновиве можеа да видат само камења кои некогаш биле под водата.

„Дојдовме минатата година и ни се допадна. Па сега сакавме повторно да дојдеме. Пејсажот целосно е променет. Бевме шокирани кога стигнавме. Таму каде што порано имаше вода, сега ја нема“, рече една од туристите Беатрис Маси.

На северот на Италија веќе неколку месеци не бил забележан дожд, а снежните врнежи паднаа за 70%, поради што важни водени патишта се пресушени.

Ќе ви се допадне