(Галерија) „Индекси“ направија југословенска журка, носталгија по добрите времиња ја крена публиката на нозе во Скопје

By

Преполна сала и сите на нозе на вчерашниот концерт во Филхармонија на култниот саравескиот бендот „Индекси“, по повод 60. години од основањето.

dobivaj vesti na viber

„Бацила је све низ реку“,„ Све ове године“, „Предај се срце“ и уште многу други песни отпеани од поп рок групата останаа запишани во музичката историја. Песните живеат и денес. Показател за тоа беше вчерашната ју журка која предизвика експолозија од емоции и спомени.

Публиката, особено југоносталгичарите се препуштија на безвременските хитови отпеани од „Индекси“ со кои растеа многу генерации.

Концерт полн со емоции и ју носталгија помеѓу повозрасната публика кои со аплауз и овации го поздравуваа речиси секој стих од секоја песна. Меѓу присутните во салата на Филхармонија беа и поранешниот претседател  Ѓорѓе Иванов и сегашниот Стево Пендаровски.

Со најголем аплауз беше пречекана песната „Македонија“ која ја отпеа Дадо Топиќ при крајот на концертот за која и самиот вели дека му е омилена. Во интервју за Репортер тој рече дека често ја слушал неговата мајка како пее стари македонски песни, па така и тој добил инспирација во еден момент ја земе гитарата и така почнал да ја создава песната.

Домаќин и изведувач на концертот беше пејачот Дејан Цуќиќ, а настапи Иван Куќиќ кој е дел од „Влатко Стефановски трио“, инаку син на Ленче и Горан Куќиќ. На сцената како пријатели на „Индекси“ се појавија Амел Чуриќ, Бојана Стаменова, Нено Белан, Нермин Пушкар, Дејан Џукиќ.


Ќе ви се допадне