Гитарата и накитот на Елвис Присли ќе се продаваат на аукција

By

Накит и вредни предмети што Елвис Присли му ги подарил на својот менаџер, полковникот Том Паркер, ќе се најдат на аукција на 27 август.

dobivaj vesti na viber

Двесте предмети, вклучувајќи златни прстени со скапоцени камења, манжетни, часовници и ѓердани, се на аукција од страна на GWS Auctions. Меѓу предметите на аукцијата е и гитарата што Присли ја користел на неговиот познат телевизиски концерт во 1968 година. Многу од предметите биле обезбедени од поранешната сопруга на Присли, Присила Присли.

Присила Присли рекла дека се чувствува заштитнички кон предметите бидејќи дизајнирала некои од нив, вклучително и логото артефакти за TCB Band, групата за поддршка на Елвис подоцна во неговата кариера. Присила делумно ја поддржала аукцијата затоа што, како што вели таа, ѝ е здодевна да гледа како се продаваат толку многу лажни артефакти на Елвис.

 

Ќе ви се допадне