Готов е првиот шампањ што ќе биде отворен во вселената

By

Новото шише на шампањ е специјално направено за вселенски услови. Виното Mumm Cordon Rouge Stellar е спакувано во шишиња кои се заштитени со најквалитетен алуминиум, а содржат и комплетно нов систем за отворање кој има патентирана заштита од плута.

dobivaj vesti na viber

Компанијата Г.Х. Мама го има првиот шампањ подготвен за вселената, во соработка со вселенската компанија Axiom Space.

Бестежинската состојба на просторот е предизвик, првенствено поради недостатокот на гравитација, бидејќи го отежнува безбедното послужување на пијалоците. Првото издание на вселенски шампањ беше претставено во јавноста пред четири години, а дури оваа година пакувањето успеа да ги исполни сите строги стандарди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maison MUMM (@ghmumm)

Mumm Cordon Rouge Stellar има убаво стилско шише од 375 ml. Шишето е направено од дебело стакло, но е заштитено со алуминиумска обвивка. Најиновативниот дел од шишето е поврзан со специјалното капаче кое им овозможува на туристите безбедно да уживаат во виното додека се во вселената. Виното што се пакува е направено од грозје од гроздоберот од 2016 година и е главно Пино Ноар.

Ова не е прво тестирање за експериментирање со вино и услови надвор од планетата Земја. Вината од винаријата Шато Петрус поминаа 14 месеци во орбитата на Земјата на Меѓународната вселенска станица. Првото шише отворено за дегустација во Бордо е дел од новиот истражувачки проект кој треба да открие нови начини на одгледување растенија. Дванаесет шишиња вино Petrus 2000 се вратија на земјата по патување од неверојатни 300.000.000 километри на товарниот брод „Dragon“ на SpaceX, по што виното беше детално анализирано. Оваа вселенска авантура е дел од истражувачки проект предводен од Space Cargo Unlimited, а во целата акција е вклучен и винскиот институт на Универзитетот во Бордо.

Ќе ви се допадне