Холанѓанец преживеа речиси 40 години со донаторско срце, соборен е Гинисовиот рекорд

Берт Јенсен (57) од Холандија преживеа речиси 40 години со донаторско срце што го доби во болницата Харфилд во Укбриџ, северозападен Лондон, во 1980-тите, што го прави Гинисов рекордер за најдолго преживеан пациент со трансплантација на срце.

Таткото на две деца и пилот на едрилица, изјави дека е „голема е неговата чест“ што го достигнал рекордот, но и дека се уште е благодарен за „неверојатниот подарок“ што го добил од донаторот, пренесува Би-би-си.

„Никогаш не замислував дека ќе стигнам толку далеку“, рече Џенсен, додавајќи дека поставил репер за другите кои сега имаат доказ дека е можно да се живее долго со донорско срце.

Текстот Холанѓанец преживеа речиси 40 години со донаторско срце, соборен е Гинисовиот рекорд е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top