„Јовано Јованке“ ечеше во Шпанија пред натпреварот меѓу Барселона и Реал Мадрид

Навивачите од Македонија на неколку минути пред почетокот на натпреварот меѓу Барселона и Реал Мадрид во Шпанија пееја македонски традиционални песни. Низ улиците на каталонскиот град можеа да се слушнат „Слушам кај шумат шумите“ и „Македонско девојче“.

Видеото го објави Наце Митев, голем фан на Барселона. За потсетување, во популарното Ел Класико победи Барселона со 2:1.

Scroll to Top