Колку често треба да ја миете косата?

Постои група што вели дека честото миење е важно, особено по вежбање.

Други тврдат дека е императив да ја миете косата што е можно помалку за да ја одржите што е можно поздрава.

Концептот на „тренинг за коса“ се појави на „Тик-ток“, при што видеата за овој тренд собраа повеќе од 160 милиони прегледи на апликацијата.

„Тренинг за коса“ е токму како што звучи – вклучува тренирање на вашите прамни да останат без миење што е можно подолго, со цел да ги одржувате здрави, бујни и долги.

Некои креатори не ја мијат косата со недели.

TikToker Tink – која се вика @cherries_87 на апликацијата – често поминува повеќе од 30 дена без да ја измие косата. Таа неодамна објави видео за миење на косата десетти пат оваа година.

Кејт Холден изјави за Sun Health дека предолгото чување на косата неизмиена можеби не е секогаш корисно.

„Миењето на косата со шампон е клучно за одржување на косата и скалпот чисти“, објасни таа.

„Отстранува маснотии, првут, нечистотија, штетни микроорганизми и остатоци од производи за нега на косата, кои може да предизвикаат иритација на скалпот и косата да биде како слама“.

Но, таа додаде дека мокрењето на косата понекогаш, всушност, може да ги оштети прамните.

„Кога нашата коса ќе дојде во контакт со вода, кутикулата отекува, а протеините во косата создаваат послаби врски“, вели Холден. „Тоа ја прави нашата коса кршлива и склона кон кршење.

„Користењето погрешен шампон за вашиот тип коса исто така може да ви ја соголи косата или да ја преоптовари, што може да доведе до оштетување со текот на времето.

За неа, миењето на косата е секогаш рамнотежа.

Колку често треба да ја миете косата?

Тоа зависи од типот на вашата коса, според Холден.

„На сите им препорачувам да ја мијат косата со шампон барем еднаш неделно за да го одржат најдоброто здравје на косата и скалпот“, советува Холден.

Ако вашата коса е густа, груба или виткана, само еднаш неделно може да биде доволно.

„Ако имате права или ретка коса, миењето два-три пати неделно е добар баланс“, продолжи Кејт.

Но, ако сте склони кон првут, имате проблем со скалпот или екстремно мрсен скалп, „се препорачува миење на косата секојдневно или секој втор ден“, вели таа.

Текстот Колку често треба да ја миете косата? е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top