Лисабон најевтин, а Амстердам најскап европски град според „Пост офис“

„Пост офис“ состави листа на европски градови кои нудат најдобра вредност за парите 16. години по ред. Деновиве беше објавена нова листа за 2023 година на која се споредуваат 35 европски градови и се открива кои се најпрофитабилните европски дестинации.

Годинава тоа е португалската метропола Лисабон.

Тимот на „Пост офис“ ја пресметува и споредува просечната цена на викенд во градот за две ноќевања во хотели со три ѕвезди. Додадете ги на тоа трошоците за некои врвни туристички атракции, разгледување со туристички автобус, трошоците за јавен превоз, храна и пијалоци.

Лисабон е местото каде што треба да бидете ова лето доколку сакате да поминете неверојатен мини одмор или продолжен викенд во градот без да потрошите многу пари.

Оваа дестинација за одмор беше на врвот на листата на најевтините градски паузи во Европа, поттик за туристите, кои веќе доаѓаат во Лисабон поради светски познатиот ноќен живот, прекрасните плажи и вкусната храна.

Од туристичка перспектива, цените во португалската престолнина во голема мера не се засегнати од инфлацијата и кризата на трошоците за живот, кои се зголемија за само 2 отсто во споредба со минатото лето.

Две ноќевања во хотел со три ѕвезди во просек чинат околу 140 евра, што е само 5,0 отсто повеќе отколку во 2022 година, во споредба со зголемувањето на цената од над 3 отсто во секој друг анкетиран град. Всушност, цените во Лисабон беа помалку од една третина од оние во најскапите европски градови како Венеција и Амстердам.

Лисабон е одлично место за посета од повеќе причини. Градот е нешто случајно лоциран на грубиот пејзаж на западниот брег на земјата, обезбедувајќи многу разновидни и одлични погледи. Се вели дека е еден од најстарите градови во светот, а според легендата го основал Улис по враќањето од Тројанската војна.

Титулата за најскап град во Европа му припадна на Амстердам каде за викенд треба да се издвојат 835 евра, а меѓу најскапите се Париз, Венеција, Женева и Лондон. Дубровник во Хрватска го зазеде првото место на листата на градови со најскапи билети за културно-историски знаменитости.

Листа на најисплатливи европски градови во 2023 година, почнувајќи од најевтините: Лисабон (Португалија), Вилнус (Литванија), Краков (Полска), Атина (Грција), Рига (Латвија), Порто (Португалија), Загреб (Хрватска), Будимпешта ( Унгарија) ), Варшава (Полска) и Лил (Франција), пренесува klix.ba.

Scroll to Top