Македонските танчери со Даунов синдром освоија злато на Европското првенство во Варшава

By

Танцовото и фитнес студио „Денсерс јунајтед“, од Скопје се вратија од Варшава каде освоија медали од настапот на Европското првенство во танц кој се одржуваше на  29 и 30 април . Во повеќе категории, ова студио освои многу медали. Со инклузивната танцова точка на лица со типичен и со атипичен развој, успеaја да ја одбранат титулата светски прваци и да го освојоат златниот медал од Светскиот куп.

dobivaj vesti na viber

Танчерите на „Денсерс јунајтед“ со типичен развој, од Европското првенство во Варшава си заминаа со уште неколку шампионски титули на европско ниво и тоа: златен медал во категорија младинци група латино поу, сребрени медали во категории деца и јуниори мала група латино шоу, шампионска титула за најмладиот танчер на студиото Емили Нера Кочан во категорија мини кидс латино шоу, сребрени и бронзени медали во категорија латино танци соло девојки и парови младинци.

– Во Варшава повторно се вееја македонските знамиња и се пееше македонската химна. И овој пат овие наши културни амбасадори заблескаа во сиот свој сјај. На радоста и на емоциите им немаше крај. На ваков начин студиото на овие лица им овозможува да изградат успешни приказни во светот на танцот и со сопствен настап или инклузивно со останатите танчери со типичен развој, да освојуваат медали на домашните, европските и светски шампионати – вели Сара Кочан.

 

Скопското танцово и фитнес студио „Денсерс јунајтед“ е клуб кој повеќе години наназад продуцира врвни танчери и танчерки, кои освојуваат медали на домашни и меѓународни натпревари, во разни категории на танци на европско и на светско ниво. Но, уште позначајно за ова студио, со кое тоа се одвојува од останатите, е тоа што во својата програма, од далечната 2013 година опфаќа и лица со Даун синдром и други попречености.

 

Ќе ви се допадне

sunwin apk sunwin club sunwin web

sun win

sunwin sunwin tài xỉu sunwin web

sun win

tải sunwin