Маж од Турција го има најдолгиот нос кој влезе во Гинис

By

Мехмет Озурек од Турција го има најголемиот нос на светот. Озурек кој има седумдесет и една година го собори овој рекорд во 2010 година кога гостуваше во една италијанска ТВ емисија наречена Lo Show dei Record.

dobivaj vesti na viber

Во таа емисија професионалци го мереа неговиот нос. Ова не мора да значи дека Мехмет го има најголемиот нос на планетата, туку е најголемиот што е измерен и влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Носот на Турчинот е долг неверојатни 8,8 сантиметри.

Ќе ви се допадне