„Мерцедесот“ на Диего Марадона се продава на аукција

Црвениот мерцедес кој беше во сопственост на легендарниот фудбалер Диего Марадона, се продава на аукција. Марадона, автомобилот го добил на подарок од група навивачи додека играл за својот прв професионален клуб Бока Јуниорс од Буенос Аирес.

dobivaj vesti na viber

Во тој период, клучевите на Марадона му ги врачил еден од најголемите возачи на мото-трки, петкратниот светски шампион во Ф1, Хуан Мануел Фанџо. Во тоа време Фанџо бил сопственик на единственото официјално застапништво на Мерцедес во Аргентина.

Scroll to Top