Ненадејно почина ракометниот тренер Андон Бошковски

By

Mакедонски ракометен тренер Андон Бошковски ненадејно почина вчера на на 47 годишна возраст. Веста ја соопшти Ракометната федерација на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Бошковски беше роден на 5 октомври 1974 година. Тој како играч настапуваше за „Работнички“ како и за кадетската репрезентација на Македонија. Беше тренер во Металург, Вардар, Струга, Голден Арт, Радовиш, а последен ангажман имаше на Косово. Бошковски беше дел и од стручниот штаб на ракометната репрезентација на Македонија од 2008 до 2013 година. Неодамна почина и таткото на Андон, Лефтер Бошковски,  кој беше еден од  основоположниците на ракометот во нашата земја

Ќе ви се допадне