Отворен Канскиот филмски фестивал, Мерил Стрип доби почесна награда

Канскиот филмски фестивал официјално започна во вторникот вечерта кога познатите личности прошетаа на црвениот тепих во раскошниот Гранд театар Лумиер за да и оддадат почит на холивудската актерка Мерил Стрип, на која и беше врачена почесната Златна палма.

На актерската екипа на француската комедија и на отворањето на фестивалот се придружи и овогодинешното жири предводено од режисерката Грета Гервиг.

Публиката со овации ја поздрави добитничката на почесното признание Мерил Стрип, а на сцената ја поздрави француската актерка Жилиет Бинош.

„Го променивте начинот на кој ги гледаме жените во филмскиот свет“, рече Бинош. Стрип, чија долга листа на филмови ги вклучува Death Suits Her, Mamma Mia! и Железната дама, наведе бројни луѓе на кои сакаше да им се заблагодари.

Scroll to Top