Патник казнет поради мокрење во филџан во авион во Сиднеј: пијан ѝ го истурил на стјуардесата

Судот во Сиднеј казни 53-годишен маж со 600 австралиски долари (395 долари) за „навредливо однесување“ кога уринирал во чаша за време на одложување на слетувањето на аеродромот во Сиднеј по тричасовниот лет на „Ер Њу Зеланд“ од Окленд минатиот декември, се вели во соопштението.

Инцидентот го привлече вниманието на јавноста дури денес, кога новозеландската новинска веб-страница „Стаф“ објави дека патничка во истиот ред рече дека го пријавила инцидентот на екипажот на летот.

Таа рече дека таа и нејзината 15-годишна ќерка, која седела до неа, забележале дека мажот на седиштето на прозорецот, чие име не е објавено, уринира во чаша, пренесува Асошиејтед прес.

Како што изјавила, додека авионот стоел на пистата околу 20 минути, чекајќи да се утврди излезот на терминалот, слушнала „непогрешлив звук на патник кој уринира во чаша“, објави Стаф.

Таа рече дека мажот бил „очигледно доста пијан“ и истурил урина врз стјуардесата додека тој излегувал од авионот.

Австралиската федерална полиција во соопштение соопшти дека полицајците го отстраниле од авионот затоа што „мочал во чаша додека бил на своето седиште“.

Ер Нов Зеланд соопшти дека не коментира поединечни инциденти.

Scroll to Top